strefapisania
Kategorie
Artykuły

Badanie PET – co to jest i na czym polega?

Pozytonowa tomografia emisyjna, w skrócie PET wykorzystywana jest w celu ustalenia, jakie procesy zachodzą w organizmie. Wykorzystuje się w niej technikę radioizotopową. Dzięki wcześniejszemu wykryciu jakichkolwiek zmian jesteśmy w stanie rozpocząć natychmiastowe działania i zdobywamy większą szansę na powrót do zdrowia. Na czym więc dokładanie polega to badanie? Jak wygląda przebieg tego badania? Jakie trzeba mieć wskazanie do wykonania go? Odpowiedzi znajdziecie poniżej w artykule.

Gdzie możemy stosowanie badanie pozytonowej tomografii emisyjnej?

  • Kardiologia

Stosowane jest w kardiologii, pomaga ono wtedy ustalić, jaka jest żywotność serca i robi pomiary przepływu krwi.

  • Neurologia

Dodatkowo możemy jej używanie zaobserwować w neurologii, tutaj jest wiele możliwości, w których możemy mieć wskazania do jego przeprowadzenia.

  • Możemy stosować jej w celu diagnostyki w celu wykrycia zmian niedokrwiennych w mózgu, czy guzów mózgu.
  • Wykorzystywana jest również jeśli lekarze chcą znaleźć ogniska występującej padaczki.
  • Onkologia

Badanie to wykonuje się najczęściej w dziedzinie onkologii. Wykonywane jest wtedy, kiedy lekarze podejrzewają nowotwór złośliwy, a inne z dostępnych metod nie wykrywają ogniska choroby.

  • Dzięki temu badaniu możemy również ustalić, czy jest to zmiana łagodna, czy złośliwa.
  • Umożliwia również monitorowanie postępów, które są w podczas prowadzonego leczenia.
  • Lekarze, dostają możliwość kontrolowania czy leczenie chemioterapią daje jakiekolwiek efekty, a ludzki organizm odpowiednio reaguje na leczenie.
  • Dodatkowo dzięki tomografii pozytonowej (badanie PET) można stwierdzić czy przeprowadzona operacja została wykonana prawidłowo oraz, czy wyeliminowana całkowicie.
  • Badanie również pomaga ocenić nam czy nie ma nawrotów po zakończonym leczeniu.

Wskazanie do wykonania badania PET

Musimy wiedzieć, że aby mieć wykonane takie badanie musimy mieć wskazanie do przeprowadzenia go. Najczęściej wykonywane jest u pacjentów, u których podejrzewany jest nowotwór złośliwy. Jeśli pacjent miał wykonywany szereg innych badań diagnostycznych, które nie były w stanie wskazać źródła choroby, wówczas wykonywane jest badanie PET. Jeśli pacjent wymaga dokładniejszej analizy postępów choroby, dzięki czemu będzie można włączyć odpowiednie leczenie, ma wykonywany ten bezinwazyjny zabieg. Badanie to jest bardzo dokładne i pozwala zobrazować ewentualne zmiany w całym naszym organizmie.

Na czym polega pozytonowa tomografia?

Na dobrą godzinę przed badaniem pacjent dostaje zastrzyk. Najczęściej właśnie stosuje się radioizotop – glukozy, inaczej mówiąc cukru prostego (fluorodeoksyglukoze – FDG). Ważne jest to, aby podawany preparat szybko się rozkładał (maksymalnie do kilku godzin). Wtedy przestaje on promieniować i zamienia się w inny pierwiastek i nie nadaje się on już do diagnostyki. Dlatego ważne jest, aby zaaplikować go pacjentowi zaraz po wyprodukowaniu go. Substancja zawarta w zastrzyku ujawnia się w miejscach, gdzie są aktywne tkanki metaboliczne, inaczej mówiąc nowotworowe. Bo to w tych zmianach najwięcej gromadzi się danego izotopu. Gdy zostanie zakończony proces podawania, osoba musi przeleżeć w ciemnym pomieszczeniu, leżąc przez godzinę. Gdy minie ten czas zostaje wykonane badanie za pomocą specjalistycznego skanera (cyklotronu). Pamiętać należy, że podczas badania nie wolno się ruszać. Podczas badania ukazują się miejsca, które nagromadziły najwięcej izotopu. Lekarze dzięki temu są w stanie zinterpretować odpowiednio wyniki, ponieważ chore komórki (które pobierają więcej glukozy) różnią się od tych zdrowych.

Jak wygląda przygotowanie do badania?

Jeśli chcemy, aby badanie zostało wykonane, musimy przestrzegać wytycznych, które zostały narzucone w celu otrzymania dokładniejszych wyników badań.

  1. Jeśli chcemy, aby nasze wyniki były wiarygodne, nie możemy jeść ani pić, aż 6 godzin przed badaniem. Ważne jest to, ponieważ wtedy zmniejszamy poziom insuliny w naszym organizmie. Wtedy podczas badania lekarze są w stanie zauważyć glukozę zgromadzoną wokoło tkanki tłuszczowej, mięśni szkieletowych, czy mięśnia sercowego.
  2. Ważne, aby nie spożywać alkoholu na 24 godziny przed badaniem, ale również nie można pić napoi zawierających kofeinę. Jedynie można pić wodę.
  3. Dzień przed badaniem nie przeciążać się i unikać aktywności fizycznej, umożliwiając sobie jak najwięcej relaksu.
  4. Przed wykonaniem badania trzeba poinformować o wszelkich chorobach, dolegliwościach, aby lekarz mógł podjąć decyzję związaną z przeprowadzeniem badania.
  5. Po wstrzyknięciu preparatu przeciwwskazana jest jakakolwiek aktywność fizyczna, nawet mówienie.

Czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do wykonania badania?

Pozytonowa tomografia emisyjna jest uznawana za jedno z bezpieczniejszych badań, a dawka promieniowania nie jest duża, to nie może zostać przeprowadzona u wszystkich pacjentów. Do grona osób, które nie mogą mieć wykonanego badania, są kobiety będące w ciąży bądź te, które karmią piersią. Tutaj będą musiały zostać one skierowane na inną diagnostyką, która będzie dla nich odpowiednia. Dodatkowo przeciwwskazaniem do wykonania badania jest nieunormowana cukrzyca. Osoby, których poziom cukrów w organizmie nie jest stabilny, nie powinny mieć wykonanego badania.